Ukończyłam studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Malarstwa ze specjalizacją Projektowanie Mody.
W roku 1970 rozpoczęłam wymarzoną pracę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Dziewiarskiego w Łodzi jako projektant mody.
Z pracą łączyły się wyjazdy do Paryża (pokazy Pret-a-porter i Haute couture), Londynu, Belgii, Monte Carlo, a potem z przygotowanymi w Polsce kolekcjami wyjazd do Nowego Jorku, Montrealu, Krajów RWPG i Republik Radzieckich do Moskwy, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii aż po daleką Syberię do Irkucka.

Wszystkie spełnione marzenia, lata sukcesów, nagród i wyróżnień za obrazy i kolekcje mody i nagły zwrot w moim życiu. Malutki, głodny kot znaleziony na śmietniku na ul. Burzliwej w Łodzi (o którym pisałam tutaj), potem następne, niewidome, okaleczone, śmiertelnie chore odmieniły moje życie.
Ratowanie tych biedactw stało się ważne, chyba najważniejsze. Na drugim miejscu zostało malarstwo.
Maluję cały czas. Nic się nie skończyło tylko zaczęło się nowe życie, które nabrało innego sensu, znaczenia. Jest ciężkie. Za to co od życia dostałam trzeba oddać i zapłacić. Nie ma nic za darmo na tym świecie.
Wymyśliłam sobie do mojego życia moją filozofię i jestem bardzo, bardzo szczęśliwym człowiekiem.

Urszula Mikołajczyk